Jaki jest związek między łupieżem a wypadaniem włosów?

Łupież jest powszechnym schorzeniem skóry głowy, dotykającym około jedną na dwie osoby, przy czym mężczyźni są nim bardziej dotknięci niż kobiety. Objawy obejmują łuszczenie się i czasami łagodne swędzenie. Skóra głowy ma dużą liczbę mieszków włosowych z licznymi kanałami włosowymi. Tworzą one nie tylko unikalne mikrośrodowisko na skórze głowy, ale także zwiększają powierzchnię skóry głowy, która złuszcza się w szybkim tempie, nawet u osób z normalną skórą głowy. W tym artykule zagłębimy się w związek między łupieżem a wypadaniem włosów. Chociaż istnieją pewne rzeczywiste korelacje między wspomnianymi problemami, istnieje również wiele mitów na temat relacji między tymi dwoma dolegliwościami.

Jak radzić sobie z łuszczącą się skórą głowy?

Przy najmniejszych oznakach łuszczącej się skóry głowy należy szukać profesjonalnej pomocy, aby jak najszybciej wyeliminować problem. Niezależnie od tego, czy jest to związane z przyszłym wypadaniem włosów, czy nie, jest to irytująca dolegliwość, którą można wyleczyć. Poddaj się jednej z wielu dostępnych na rynku kuracji przeciwłupieżowych, aby uniknąć poważnego problemu, który może wywołać wypadanie włosów. Domowymi sposobami radzenia sobie z tą dolegliwości są dobre olejki do włosów, płukanki ziołowe, szampon zawierający substancje czynne, oraz duże znaczenia ma również dieta. 

olejki do włosów

Jaki jest związek między łupieżem a łysieniem?

Zarówno łysienie u mężczyzn, jak i u kobiet to problem z włosami, który ma wiele przyczyn. Utrata włosów może być spowodowana problemami związanymi z czynnikami żywieniowymi, hormonalnymi, genetycznymi, a nawet emocjonalnymi. Chociaż istnieje wiele rodzajów łysienia, większość ekspertów zgadza się, że duży odsetek z nich występuje stopniowo. Prawie wszystkie z nich wiążą się z procesem znanym jako miniaturyzacja włosów.

Przed utratą włosów w procesie miniaturyzacji zwykle występuje szereg objawów, takich jak swędzenie skóry głowy, łojotok i zwiększone złuszczanie.  Wszystkie te objawy są pierwszym sygnałem, że skóra głowy i gruczoły łojowe stają się zaognione i podrażnione, a w następstwie tej reakcji włosy mogą stać się słabsze i cieńsze, a ostatecznie wypadną. To zwiększone łuszczenie się w przypadku miniaturyzacji może być wstępem do problemu wypadania włosów, dlatego też łupież i wypadanie włosów są ze sobą powiązane.

Czy łupież i wypadanie włosów są zawsze powiązane?

Zdecydowanie nie. Prawdą jest, że pojawienie się łupiezu może być jednym z pierwszych objawów procesu łysienia, który może prowadzić do postępującej miniaturyzacji włosów. Jednak inne rodzaje łysienia, takie jak łysienie androgenowe czy plackowate, niekoniecznie są poprzedzone tym problemem z włosami. Prawdopodobnie z resztą widziałeś mężczyzn i kobiety z silnymi i gęstymi włosami, któryz mają łupież, a także osoby zaczynające cierpieć na problemy z wypadaniem włosów, które nie mają łupieżu.

Ponadto samo łuszczenie skóry głowy jako patologia niezwiązana z wypadaniem włosów może powodować intensywne swędzenie i prowadzić do ciągłego drapania skóry głowy. Zachowanie to osłabia włosy i powoduje ich wypadanie. Kwestia związku między łupieżem a wypadaniem włosów jest zatem złożona.