Lakiery do paznokci – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Oczywistą kwestią jest to, że ładne i zadbane dłonie są wizytówka każdej kobiety, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni dobór lakierów do paznokci. Kobiety sięgają po nie od lat, tym bardziej że asortyment wciąż się powiększa, a możliwości jest naprawdę sporo. Jakie rodzaje lakierów do paznokci są dostępne i na jaki się zdecydować?

Jakie wyróżnia się rodzaje lakierów do paznokci?

Firmy kosmetyczne cały czas starają się zwiększać swój asortyment i ulepszać produkty, by klienci byli zadowoleni. Z początku kobiety miały do dyspozycji wyłącznie klasyczne lakiery do paznokci, których aplikacja oraz wysychanie trwały zaledwie kilka minut. Utrzymywały się one jednak tylko parę dni, a zdarzały się sytuację, że lakier odpryskiwał na następny dzień od jego nałożenia. Z tego powodu firmy, aby zadowolić klientów, zdecydowały się na produkcję innych rodzajów, takich jak:

  • hybrydowe – ich aplikacja w porównaniu z klasycznymi zajmuje dużo czasu i wymaga odpowiednich umiejętności, by je odpowiednio przygotować, choć sporym plusem jest to, że lakier utrzymuje się nawet do 3 tygodni. Zasługą jest utwardzanie każdej pomalowanej warstwy specjalną lampą UV. Minusem jest jednak to, że zdejmowanie ich może uszkodzić płytkę paznokcia i trzeba skorzystać z pilnika lub acetonu, co dla niedoświadczonej osoby może skończyć się nie najlepiej.
  • transparentne – tworzą one bezbarwną powłokę na paznokciach, dzięki czemu pozostawiają naturalny efekt. Te preparaty charakteryzują się lepszym składem od reszty i są pozbawione substancji barwiących. Polecane osobom chcącym zachować naturalny wygląd paznokci, a przy okazji nadać im połysk.
  • z efektami specjalnymi – w tym przypadku wyróżnia się holograficzne lakiery tworzące efekt 3D, termiczne – zmieniające kolor pod wpływem temperatury, a również fluorescencyjne – świecące w ciemności. Dzięki nim na krótki czas uzyskuje się wyjątkowy efekt paznokci.

Czym kierować się przy wyborze lakieru do paznokci?

Ze względu na różnorodność lakierów do paznokci trudno jest podjąć konkretną decyzję w ich sprawie, by wybrać produkt wysokiej jakości i spełniający indywidualne kryteria. Najważniejszą kwestią powinien być oczywiście ich skład, by nie zawierał żadnych toksycznych substancji, takich jak toluen lub formaldehyd, dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety.

Z pewnością ważnym aspektem jest również ich trwałość, dlatego dla osób chcących cieszyć się pięknymi paznokciami przez długi czas najlepszym wyborem będą lakiery hybrydowe, a dla osób eksperymentujących z kolorami i wzorami – klasyczne lub z efektami specjalnymi. Mimo trwałości warto mieć jednak na uwadze ich skład, by nie narazić się na problemy zdrowotne, które mogą być spowodowane szkodliwymi substancjami w lakierze.