Naturalny szampon do włosów – co warto wiedzieć?

Coraz częściej naturalny szampon do włosów wygrywa z innymi kosmetykami, które w swoim składzie mają silikony i parabeny, ze względu na pozytywny wpływ produktu na strukturę włosów. Czym zatem charakteryzują się naturalne szampony i kto powinien je stosować?

Czym jest naturalny szampon do włosów?

Coraz częstszy powrót do natury jest efektem zwiększonej świadomości dotyczącej tego, jak niesamowicie mocno oddziałują na ludzi składniki zawarte w kosmetykach. Oznacza to, bowiem, że produkty pozbawione chemii podbijają serca coraz większej rzeszy osób, dlatego też, coraz większa ilość producentów decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty naturalnych szamponów. Kosmetyki te, co do zasady, nie powinny zawierać silnych detergentów, które powodują nadmierne wysuszenie, silikonów, pochodnych ropy naftowej i syntetycznych konserwantów. Dlaczego zatem te składniki znajdują się w szamponach, skoro nie wykazują korzystnych właściwości? Odpowiedź jest prosta – cena takiego kosmetyku jest dużo niższa, są łatwo dostępne i skutecznie potrafią oczyścić skórę głowy. Problemem jest fakt, że produkty te za bardzo oczyszczają skórę i tym samym naruszają naturalną barierę ochrony skóry i zaburzają wydzielanie sebum. Naturalny szampon do włosów ma inne działanie –  systematyczne stosowanie pozwala bowiem przywrócić równowagę, przez co skóra i włosy odzyskują dobrą kondycję.

Kto powinien używać naturalnego szamponu?

Naturalny szampon dedykowany jest każdej osobie (taki szampon można znaleźć m.in. online na https://sanbello.pl/naturalne/wlosy/szampony-do-wlosow). Niemniej jednak, to właśnie osoby mające problem z przetłuszczaniem się włosów, ich wypadaniem, swędzącą skórą powinny w pierwszej kolejności sięgnąć po naturalny kosmetyk. Często problem leży właśnie w nieodpowiednim składzie szamponu. Zamiana, więc na ekologiczny produkt spowoduje, bowiem, część problemów odejdzie w zapomnienie.

Jakich składników nie powinny zawierać naturalne szampony?

 Drażniącymi składnikami będą:

  • SLS,
  • SLES,
  • glikon propylenowy,
  • DEA,
  • MEA,
  • TEA,
  • PEG
  • silne substancje zapachowe.

To właśnie one są powodem swędzącej skóry głowy, jej przesuszenia bądź przetłuszczenia. Zarówno łupież, jak i alergie są konsekwencjami regularnego stosowania kosmetyków mających w swoim składzie chemie.

Co zatem powinien zawierać naturalny szampon do włosów?

Często pada pytanie, czy produkt pozbawiony silikonów, parabenów i SLS jest skuteczny. Szampon taki jest naprawdę skuteczny i nie podrażnia skóry głowy. Producenci naturalnych kosmetyków stawiają, bowiem na składniki delikatnie myjące, których podstawą są ekstrakty roślinne. Ekstrakty roślinne są cennym składnikiem naturalnych szamponów,  powodują one, ze włosy są wzmocnione, pełne blasku, elastyczne i przede wszystkim odżywione. Jako, że w skład wchodzą naturalne składniki nie powodują one niepożądanych reakcji skórnych – są zatem w pełni bezpieczne.

 Niemniej jednak, warto podkreślić, że najbardziej zauważalną różnicą stosowania szamponu naturalnego, a szamponu z silikonami i parabenami będzie mała ilość wytworzonej piany. Naturalne szampony nie pienią się w tak dużym stopniu jak pozostałe kosmetyki. Jest to, bowiem efekt łagodnych składników pianotwórczych, którymi skutecznie zastąpiono syntetyczne środki pieniące. Niemniej jednak, w przypadku naturalnych szamponów i mniejszym stopniu pienienia się, włosy są dobrze oczyszczone, a z kolei, ich naturalne olejki nie są nadmiernie wypłukiwanie. Efektem czego są zdrowie i lśniące włosy.